Spotifyevi timovi rade bez prestanka da kreiraju sigurno i ugodno iskustvo za naše kreatore, slušaoce i oglašivače. Iako je većina sadržaja na našoj platformi usklađena s pravilima i većina vremena slušanja se troši na licencirani sadržaj, zlonamjerni pojedinci povremeno pokušavaju pokvariti iskustvo dijeljenjem obmanjujućih i/ili manipuliranih informacija. Kada utvrdimo sadržaj koji krši naša Pravila platforme, odmah počinjemo poduzimati odgovarajuću radnju. Nastavite čitati da saznate više o taktikama koje koristimo da zaštitimo Spotify od štete.
Obmanjujući sadržaj može imati različite oblike, od bezazlenih glasina do veoma ozbiljnih, ciljnih kampanja osmišljenih da šire strah i štetu među zajednicama. U svijetu koji se mijenja ovi trendovi se brzo razvijaju, pa koristimo stručnost internih timova i vanjskih partnera da bolje razumijemo ove vrste manipulacija.
U mnogim slučajevima ove vrste zlonamjernih narativa može podijeliti neko ko možda nije svjestan da su ti narativi lažni ili obmanjujući. I dok neke laži nisu opasne ("moj pas je najpametniji na svijetu"), drugi eklatantni primjeri očigledno jesu ("rak je prevara"). Termin "dezinformacije" se često koristi za opisivanje više vrsta manipuliranih informacija, uključujući dezinformacije, kao npr. sadržaj koji zlonamjerne osobe namjerno dijele da posiju sumnju u autentičan sadržaj.
Opasan i obmanjujući sadržaj je raznolik i složen, a zahtijeva mnogo promišljenih procjena. Vjerujemo da nam rješavanje ovih vrsta kršenja putem više kategorija pravila omogućava da budemo efektivniji i precizniji u svojim odlukama.
Naprimjer, u okviru naših Pravila o opasnom sadržaju jasno navodimo da ne dozvoljavamo sadržaj koji promovira lažne ili obmanjujuće medicinske informacije koje mogu uzrokovati štetu u stvarnom životu ili direktno ugroziti javno zdravlje. Drugi primjer je u okviru naših Pravila o obmanjujućem sadržaju u kojima navodimo da poduzimamo mjere u vezi sa sadržajem koji pokušava manipulirati ili ometati procese povezane s izborima, uključujući sadržaj koji zastrašuje ili obeshrabruje glasače da učestvuju na izborima.
Prilikom procjene ovih oblika zloupotrebe online uzimamo u obzir više faktora, uključujući:
Opasna obmana je često hiperlokalizirana i cilja određena tržišta, jezike i određene rizične populacije. Da to riješimo, koristimo stručnost lokalnog tržišta da pratimo nove trendove koji mogu predstavljati ozbiljan rizik od štete, a ovo ljudsko znanje prilagođavamo pomoću klasifikatora mašinskog učenja. Taj pristup je poznat kao "čovjek u toku".
Svjesni smo da ova vrsta sadržaja može prevladavati u periodima neizvjesnosti i nestabilnosti kada je dostupno malo vjerodostojnih informacija. Iz tog razloga možemo poduzeti i niz radnji u vezi sa sadržajem da ograničimo širenje potencijalno uvredljivog sadržaja tokom osjetljivih događaja kada postoji veći rizik od štetnih narativa koji dovode do nasilja offline.
Naprimjer, možemo ograničiti vidljivost sadržaja u preporukama, uključiti savjetodavno upozorenje o sadržaju ili odlučiti da ga uklonimo s platforme. Možemo i prikazivati sadržaj iz vjerodostojnih izvora da osiguramo da korisnici imaju pristup tačnim i pouzdanim informacijama, kao što su linkovi zvaničnih izvora u vezi s glasanjem koje su razvile i održavaju izborne komisije.
Neprestano ažuriramo pravila i smjernice za osobe koje vrše pregled na osnovu povratnih informacija naših Spotifyevih timova, vanjskih dionika i naših partnera u Spotify savjetodavnom vijeću za sigurnost.
Možete pročitati više o našem radu na sigurnosti ovdje, kao i naše smjernice za kreatore tokom prošlih izbora ovdje.