Centar za bezbednost i privatnost

Naš pristup opasnom i obmanjujućem sadržaju

Spotify timovi neprestano rade kako bi stvorili bezbedni i prijatni doživljaj za naše autore, slušaoce i oglašavače. Iako je većina sadržaja na našoj platformi u skladu sa smernicama i većina vremena slušanja se troši na licencirani sadržaj, negativni akteri povremeno pokušavaju da pokvare iskustvo deljenjem obmanjujućih i/ili manipulisanih informacija. Kada identifikujemo sadržaj koji krši naša Pravila platforme, pravovremeno preduzimamo odgovarajuću meru. Čitajte dalje da biste saznali više o taktikama koje koristimo da zaštitimo Spotify od štete.

Obmanjujući sadržaj može imati različite oblike, u rasponu od bezazlenih glasina do veoma ozbiljnih, ciljanih kampanja osmišljenih da šire strah i nanesu štetu među zajednicama. U svetu koji se menja, ovi trendovi se brzo razvijaju, pa koristimo stručnost naših internih timova i spoljnih partnera kako bismo bolje razumeli ove vrste manipulacija.

U mnogim slučajevima, ove vrste zlonamernih narativa može da deli neko ko možda ne zna da su oni lažni ili obmanjujući. I dok neke laži nisu opasne („moj pas je najpametniji na svetu“), drugi negativni primeri očigledno jesu („rak je prevara“). Termin „dezinformacije“ se često koristi za opisivanje više vrsta manipulisanih informacija, uključujući dezinformacije, što je sadržaj koji zlonamerni akteri namerno dele kako bi uneli sumnju u autentičan sadržaj.

Opasan i obmanjujući sadržaj je nijansiran i složen, pa zahteva promišljenu procenu. Verujemo da nam rešavanje ovih vrsta kršenja putem različitih kategorija smernica omogućava da budemo efikasniji i precizniji u donošenju odluka.

Na primer, u okviru naših smernica za opasan sadržaj, jasno stavljamo do znanja da ne dozvoljavamo sadržaj koji promoviše lažne ili obmanjujuće medicinske informacije koje mogu naneti štetu oflajn ili direktno ugroziti javno zdravlje. Drugi primer je u okviru naših smernica u vezi sa obmanjujućim sadržaje, koje navode da preduzimamo mere u vezi sa sadržajem koji pokušava da manipuliše ili ometa procese u vezi sa izborima, uključujući onaj koji zastrašuje ili podstiče birače da ne učestvuju na izborima.

Kada procenjujemo ove oblike onlajn zloupotrebe, uzimamo u obzir više faktora, uključujući:

  • suštinu sadržaja (na primer, da li se autor pretvara da je neko drugi?)
  • kontekst (na primer, da li je to novinski izveštaj o opasnom narativu koji se širi, ili podržava samu priču?)
  • motivaciju (na primer, da li autor pokušava da prevari korisnika da glasa nakon isteka roka?)
  • rizik od povrede (na primer, da li postoji velika verovatnoća da će širenje priče dovesti do neposredne fizičke povrede?)

Opasna obmana je često hiperlokalizovana i cilja određena tržišta, jezike i određene rizične populacije. Da bismo ovo rešili, koristimo eksperte za lokalni sadržaja kako bismo bili sigurni da pratimo trendove u nastajanju koji mogu predstavljati ozbiljan rizik od štete i proširujemo ovo ljudsko znanje pomoću klasifikatora mašinskog učenja. Ovaj pristup je poznat kao „čovek u petlji“.

Svesni smo da ova vrsta sadržaja može biti rasprostranjenija tokom perioda neizvesnosti i nestabilnosti, kada verodostojne informacije mogu biti retke. Iz tog razloga, takođe možemo preduzeti brojne radnje u vezi sa sadržajem kako bismo ograničili širenje potencijalno uvredljivog sadržaja tokom osetljivih događaja kada postoji izraženiji rizik od štetnih narativa što dovodi do oflajn nasilja.

Na primer, možemo da ograničimo mogućnost otkrivanja sadržaja u preporukama, da dodamo upozorenje o sadržaju ili da odlučimo da ga uklonimo sa platforme. Takođe možemo da prikazujemo sadržaj iz autoritativnih izvora kako bismo osigurali da naši korisnici imaju pristup tačnim i pouzdanim informacijama, kao što su veze ka zvaničnim resursima u vezi sa glasanjem koje razvijaju i održavaju izborne komisije.

Neprekidno ponavljamo smernice i uputstva za recenzente na osnovu doprinosa naših sopstvenih Spotify timova, spoljnih zainteresovanih strana i partnera u Spotify savetodavnom odboru za bezbednost.

Možete da pročitate više o našem bezbednosnom radu ovde, kao i da vidite naše smernice za autore tokom prethodnih izbora ovde.